Brožura- Ahoj, já jsem Korona.

Jak mluvit s dětmi o koronaviru?

Současná pandemie koronaviru se dotýká i dětí, které často nerozumí tomu, proč nesmí do školy nebo navštěvovat své babičky. Mohou mít obavy a strachy, které vůbec nevnímáme. Ani dospělí mnohdy nevědí, jak o pandemii mluvit, co si o tom ale mají myslet děti a jak jim hrozbu koronaviru vysvětlit?

Materiál: „Ahoj, já jsem Korona!“

Vážení občané - rodiče, prarodiče, pedagogové, vychovatelé, psychologové, zdravotníci a další, kteří jste v kontaktu s dětmi, předkládáme Vám ilustrovanou brožurku pro děti "Ahoj, já jsem Korona". Materiál je určen pro děti malé i větší. Zamyslet nad ním se ale může i dospělý. S malými dětmi jej probírá rodič, vychovatel nebo jiná blízká osoba, větší děti se mohou nad ním zamyslet samy a následně to s dospělým probrat. Materiál napomáhá rozhovoru o tématu a pochopení dítěte.

Při práci s materiálem je důležité, aby byla navozena klidná atmosféra a dítě se cítilo v bezpečí a podpořeno.

Cílem je vysvětlení základních faktů ohledně koronaviru/COVID-19, seznámení se základními pravidly ochrany a podpora zvládání. Materiál pomůže nám i dítěti zachytit myšlenky, nejasnosti a normální emoce (strach, úzkost, hněv, smutek). Zároveň pomáhá rozpoznat zdroje zvládání dítěte, které mu pomáhají proti negativním emocím, a závěrem se orientuje na pozitivní prožívání. Pokud dovedeme pojmenovat prožívané emoce a uvědomíme si naše zdroje, přispívá to ke stabilizaci a redukci úzkosti u dětí i dospělých. Ne všechno, co děti prožívají, my dospělí vnímáme, ne všechno nám děti sdělují. Materiál má napomoci rozhovoru dítěte s dospělými o nastalé situaci, která je velkou zátěží pro všechny. Velmi záleží na tom, aby se dospělí rozhovoru s dítětem o tématu, jeho emocích, nejasnostech a myšlenkách věnovali.

Protože postavička Korony nemá malé děti děsit, mohla by někdy vyvolat dojem, že je neškodná či dokonce sympatická, že by jí mohlo být dítěti líto. Úkolem dospělého je v takovém případě dítěti vysvětlit, že Korona není dobrý kamarád, ale nenápadný nepřítel, proti kterému se můžeme všichni určitými postupy bránit.

Důležité je s dítětem probrat také téma soudržnosti, vzájemné pomoci a pomoci druhým a podporovat u něj vědomí, že společně to zvládneme.  :-)

Odkaz na stránku, kde si brožurku můžete stáhnout: https://www.mvcr.cz/clanek/jak-mluvit-s-detmi-o-koronaviru-nabizime-reseni.aspx